Nakupujte bezpečně online | Doručení až k vašim dveřím | Protiúčet možný


Henk vd berg

Jmenuji se Henk van den Berg, všestranný mechanik v E&R Classics. Svou kariéru jsem začal v roce 1977 v místní vesnické garáži, kde jsem se vším šťouchal. Od osobních po nákladní, ale také sekačky a motorové pily. Přišlo všechno s motorem.

Po tomto období jsem chvíli pracoval v univerzální autoservisu, který prodával i veterány. Poté jsem začal jako nezávislý restaurovat klasická auta. Obnovil jsem klasiky od začátku do konce a pracoval jsem na různých Austin Healeys, Jaguars, Triumphs, MG a další veterány. Také jsem se staral o údržbu klasických vozů.

Poté, co jsem chvíli pracoval jako nezávislý, jsem začal pracovat pro sběratele se soukromou sbírkou asi 250 klasických vozů. Zde jsem byl zodpovědný za udržování sbírky v dobrém stavu. Pracoval jsem i na klasikách sběratelských zákazníků.

Mezitím už nějakou dobu pracuji jako všestranný mechanik v E&R Classics.

Jaké bylo vaše první auto a jaké na něj máte vzpomínky?
Moje úplně první auto bylo Datsun 1974 Z z roku 240. Pěkné auto, které jsem používal jako každodenní řidič.

Moje vysněné auto není a Jaguar E-Type nebo Austin Healey…
Moje vysněné auto není a Jaguar E-Type nebo Austin Healey, ale Volvo 245. Jak tomu říkám, auto pro hodnostáře a svobodné duchy, praktické a použitelné kdekoliv. Už jsem řídil několik těchto Volv a nikdy mě nezklamaly.

Předpokládejme, že jste museli někoho odvézt. Kdo by to byl a proč?
Kdybych mohl někoho zvednout, byl by to Neil Armstrong, první člověk na Měsíci. Muž, který dokázal, že s odvahou, odvahou a zdravým rozumem se dá dojít hodně daleko. Pro mě absolutní hrdina.

Jaká je vaše nejlepší vzpomínka na auto?
Vzpomínka, která ve mně vždy zůstala a o které si s dětmi stále povídáme, je dovolená v Portugalsku. Někde na pomezí Španělska a Portugalska (uprostřed ničeho) vyletělo z hlavy válců našeho Volva olejové víčko. Byl víkend a na polích ani silnicích nebyly garáže. Pak mě najednou napadlo, že moje žena přinesla první večer k jídlu pytel brambor. Těmito bramborami jsem zalepil díru v hlavě válců a jel s nimi dalších 500 km, dokud jsme nebyli na naší dovolenkové adrese. Aby byl příběh dokončen, na pytli holandských brambor bylo napsáno „Země původu: Portugalsko“. Jak to vymyslíš…

Proč je pro vás pracovní den v E&R Classics tak zábavný?
Že ještě existují nějaké klasiky, se kterými jsem se pravidelně šťoural v roce 1977. Pak se zase cítíte na 16 místo na 61. Ten pocit je pro mě k nezaplacení!